Rokowania dotyczące sporu zbiorowego wszczętego przez reprezentatywne organizacje związkowe zrzeszające pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) – „Solidarność”, Federację Związku Zawodowego Górników JSW SA i „Kadry” zakończyły się fiaskiem. Strona społeczna podtrzymała żądanie wzrostu wynagrodzeń dla załogi na poziomie średniorocznej inflacji za rok ubiegły plus 1 punkt procentowy, tymczasem Zarząd dopuszcza ewentualne zmiany w polityce płacowej po dokonaniu oceny ekonomicznej Spółki na podstawie porozumienia stron.

W związku z oświadczeniem pracodawcy o braku możliwości realizacji postulatu związkowcy zawnioskowali o prowadzenie dalszych rokowań w obecności mediatora. Na miejscu ustalono, że Zarząd JSW wystąpi o wyznaczenie mediatora z listy ustalonej przez ministra właściwego do spraw pracy.

W piątek 16.02.2024 r. w Katowicach minister przemysłu Marzena Czarnecka poinformowała, że zgodnie z ustaleniami ze spotkania z unijnymi komisarzami z 5 lutego br. umowa społeczna z maja 2021 r., która reguluje m.in. zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 r. pozostaje aktualna. Nie będzie negocjowana z Komisją Europejską, zmieniony zostanie jedynie wniosek notyfikacyjny.

Pytana o spór zbiorowy w JSW S.A.

Pani minister stwierdziła: „W nawiązaniu do sporu zbiorowego, który tam się toczy, decyzja należy do zarządu spółki. To jest samodzielna spółka giełdowa, która musi podejmować decyzje, również decyzje płacowe”.

Zapytana, czy w jej ocenie argumenty podnoszone przez stronę związkową dotyczące kwestii finansowych są uzasadnione, minister powtórzyła, że w JSW decyzje musi podjąć zarząd, bo to zarząd ma informacje co do stanu finansów, możliwości dokonywania podwyżek i ❗️potrzeby dokonywania tych podwyżek.❗️

„Nas nie trzeba ratować publicznymi funduszami. Nam trzeba pozwolić dalej w spokoju wydobywać krytyczny surowiec w UE, jakim jest węgiel koksujący, a załogę za ten wysiłek godnie wynagradzać. Podwyżka zgodna z naszymi żądaniami w obecnej sytuacji powinna być już dawno zatwierdzona przez Zarząd Spółki.

Spór zbiorowy z Zarządem w Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwa dalej.

„MY NIE BŁAGAMY O PODWYŻKI, MY O NIE WALCZYMY”

W dniu 12.02.2024r. Strony Sporu Zbiorowego w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. odbyły spotkanie w sprawie ustalenia polityki płacowej w Spółce na rok 2024.

Zarząd JSW stanął na stanowisku, że zaplanowany w tym roku wzrost wynagrodzeń w planie TE spowoduje obniżenie wyniku Spółki.

ZOK NSZZ „Solidarność” JSW S.A. wraz z resztą reprezentatywnych Związków Zawodowych stanowiska tego nie przyjęła. Stanowisko Zarządu sprawia, że nie tylko proponuje się wzrost wynagrodzeń w 2024 roku, ale wręcz obniża się je, i to znacząco. Wykonany fundusz wynagrodzeń JSW S.A. za 2023 r. wg przedstawionych przez Zarząd dokumentów wynosił 4,48 mld zł. Proponowany w tym roku według zawartego planu w PTE wynosi 3,9 mld zł..

Zapisany fundusz wynagrodzeń jest wiec mniejszy od zeszłorocznego aż o 550 mln zł, co oznacza w praktyce niższe wynagrodzenie każdego pracownika Spółki średnio o ponad 26.000,00 zł brutto.

Nie ma naszej zgody na tak drastyczne obniżenie dochodu pracowników JSW S.A., tym bardziej, że ostatnią decyzją Ministerstwa Aktywów Państwowych Radę Nadzorczą Spółki zwiększono o dwóch dodatkowych członków. Co więcej, Spółka dementowała nasze podejrzenia, że strona ministerstwa Ministerstwo Aktywów Państwowych Borys Budka zablokowała możliwość rozmów płacowych w wszystkich okołogórniczych spółkach skarbu państwa. Jak to wygląda więc dziś?

Nasza odpowiedz na takie stanowisko musiała być jednoznaczna. Przyszłe porozumienie musi wejść w życie od 01 stycznia 2024 roku. Spełnione powinny być postulaty wzrostu wynagrodzeń uwzględniający poziom inflacji za rok poprzedni plus 1 punkt procentowy. Pozwoli to uniknąć spadku płacy realnej pracowników JSW S.A. Konieczny jest mediator. Zarząd to przyjął i czekamy na wyznaczenie go z listy ustalonej przez właściwego ministra ds. pracy.

Nie ma naszej zgody na obniżanie realnej płacy pracowników JSW S.A.